نقدی بر یکطرفه نگریستن به توصیه‌های انتخاباتی رهبر معظم انقلاب

سخنان مقام معظم رهبری همواره راهگشارو هددایت گر بوده است،به همین خاطر است که باید بر روی سخنان ایشان بیشتر دقت کرد تا راه را از بیراهه شناخت.
اما ایشان در این سخنان خود هر چند نامی از شخصی نبردند اما به خوبی می‌توان با ورق زدند روزنامه‌ها و یا بازبینی سایت‌ها و خبرگزاری‌های کشورمان متوجه شد که روی سخن ایشان با چه کسانی است.
روزنامه سیاست روز پیش از این در چند شماره موضوع انتخابات ازاد را که از سوی برخی شخصیت‌ها مطرح شده بود بررسی کرد و گزارش‌هایی را هم در همین زمینه ارائه داد و در آن به آن افرادی که انتخابات آزاد را مطرح کرده بودند اشاره کرده بود و حتی نام و جملاتی که در این باره از سوی آنها گفته شده بود درج گردید.
روی سخن ایشان بیشتر به افرادی بود که درون نظام هستند و مسئولیت مهمی هم بر عهده دارند.و شاید از سر دلسوزی هم درباره انتخابات سخن می گویند اما با توصیه و هشدار رهبر انقلاب باید هواسشان باشد که به مقصود دشمن کمک نکنند.
رهبر معظم انقلاب پیش از این و در سفری که به استان خراسان شمالی داشتند در آنجا هم هشدارهای مهمی را مطرح کردند و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال آینده تأکید کردند: در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد.
این هشدار‌ها راه را برای همه به ویژه مسئولین نظام روشن می‌سازد و هموار می‌کند و اگر این توصیه‌ها مورد توجه قرار گیرد و اجرا شود هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.
اما در بیان تحلیل‌ها و نقدهای رسانه‌ای باید انصاف و عدالت را هم رعایت کرد اگر قصد بر این است که پس از سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای شخصیت‌هایی در این موضوع ورود کنند و به تجزیه و تحلیل بیانات ایشان بپردازند باید همه جوانب را در نظر بگیرند تا در این مواضع علاوه بر این که حقی ضایع نشود تهمت و افترا ناروایی هم به کسی زده نشود.
شاید دلیل این که رهبر معظم انقلاب هم نامی از شخصی در این باره نبردند به همین خاطر باشد و اگر نیاز بود یا نیاز شود خود ایشان نام هم خواهند برد و مستقیما مورد خطاب قرار خواهند داد.
اما در بیان تحلیل‌ها و نقدهایی که در این زمینه انجام شد به نظر می‌رسد تنها بیشتر یک نفر مورد نقد و انتقادقرار گرفته است.در حالی که موضوع انتخابات آزاد از سوی چند شخصیت به ویژه رئیس جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد.در هر صورت اگر انتقادی هم به این مواضع می‌شود باید سعی شود در آن انتقادات، تهمت و افترایی گنجانده نشود و به خاطراین که اخلاق سیاسی واسلامی هم رعایت گردد از واژه‌هایی استفاده نشود که موجب اختلافات بیشتر گردد. نقد منصفانه و عادلانه همواره مورد تاکید بزرگان نظام به ویژه رهبر معظم انقلاب بوده و هست.
در اینجا برای یادآوری این که چه شخصیت‌هایی موضوع انتخابات آزاد را مطرح کردند سخنان آنها درج می‌شود.
«رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:همه تأثیرگذاران نظام از مردم عادی گرفته تا سطوح بالا با تن دادن به گفت‌وگو، تعامل و تفاهم، راه برگزاری انتخاباتی رقابتی، آزاد و مطابق قانون را هموار کنند.»
«رئیس جمهور: انتخابات باید آزاد باشد و هیچکس نباید حتی در ذهنش این باشد که در انتخابات اثر بگذارد یا دخالت بیجا کند و ملت هم اجازه چنین کاری را به کسی نمی‌دهد و ما هم در همین رابطه در خدمت ملت هستیم.»

اظهارات رفسنجانی جای‌تعجب دارد
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت گفت: افرادی که از انتخابات آزاد حرف می‌زنند، از ۳۴ انتخابات، مجری ۲۴ انتخابات بوده‌اند، باید پرسید آن زمان که خودتان در راس بودید، انتخابات مشکلی نداشت؟! پس مشکل از آن‌هاست، نه انتخابات.
حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز که در مورد طرح موضوع «انتخابات آزاد» و هشدار مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم در این خصوص به فارس،‌ گفت: امروز دشمن تمام توجهش به انتخابات است و تمام بردش نیز در همین مورد است که زمزمه‌هایی برای آشوب در انتخابات ۹۲ به زبان دیگری که در آشوب‌های ۸۸ بیان می‌شد، مطرح است.
وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ فتنه دیگری در پیش است ولی افسوس ما این است که آن زمان فقط اصلاح طلبان بودند که در فتنه سال ۸۸ برای نظام و خود ایجاد زحمت کردند اما الان یک سری افراد که سوابق خوبی دارند و برچسب اصولگرایی بر تن دارند، طبل مخالفت با نظام را ساز می‌کنند.
ابراهیمی در ادامه به تحلیل طرح انتخابات آزاد از زبان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخت و گفت: دور و بر آقای هاشمی رفسنجانی را افرادی تشکیل می‌دهند که اطلاعاتی غلط به وی می‌رسانند. امروز اظهارات آقای هاشمی برای ما جای تعجب است که چرا اینگونه حرف‌ها را می‌زند.
وی اظهار «انتخابات آزاد» از زبان اصلاح طلبان و عناصر اصلی این جریان را به دور از ذهن ندانست و گفت: آن چه که امروز برای ما تعجب آور است، اینکه امروز آقای احمدی نژاد و برخی دولتی‌ها هم سخنانشان بوی اصلاح طلبان را می‌دهد.

مواضع انحرافیون، منافع دشمنان را دنبال می‌کند
در همین زمینه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مواضع اخیر هاشمی رفسنجانی و جریاناتی که در چارچوب انحراف، خود را فوق اصولگرایی می‌دانند، در راستای منافع و تأمین خواسته‌های دشمنان نظام است.
جواد کریمی قدوسی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون دشمنان خارجی همواره سعی داشته‌اند تا خدشه‌ای به انتخابات در ایران وارد آورند تا مبادا جمهوری اسلامی ایران به الگویی برای سایر کشورهای منطقه تبدیل شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: چالشی که اخیرا در مقابل انتخابات ایجاد شده چالشی است که از درون خانواده نظام و توسط برخی از مقامات و افراد شاخص در طول انقلاب به وجود آمده که اوج آن را می‌توان در حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ مشاهده کرد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنچه که از سوی برخی از این مقامات مطرح می‌شود این است که انتخابات باید سالم و آزاد برگزار شود که به عنوان نمونه می‌توان به صحبتهای آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار یک ماه پیش وی با اصلاح‌طلبان اشاره کرد که در این دیدار مطرح کرد که انتخابات تا پایان دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی روند صحیحی را طی کرد و مردم خود را صاحب انقلاب می‌دانستند.

برخی «آزاد نبودن انتخابات» را با قصد تخلف القا می‌کنند
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز گفت: برخی افراد در داخل کشور، «آزاد نبودن» را در حالی القا می‌کنند که قطعا هیچ ارتباطی با دشمنان در خارج از کشور ندارند اما به عمد، تخلف‌هایی را در این زمینه مرتکب می‌شوند.
فاطمه رهبر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه القای آزاد نبودن انتخابات کمک به دشمن است، اظهار داشت: با توجه به گذشت ۳۴ سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی ایران و برگزاری انتخابات متعدد معمولا با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، همواره مسائلی مبنی بر آزاد نبودن انتخابات در ایران از طریق تریبون‌های بیگانه، افراد غافل و یا دست نشانده بیگانگان مطرح می‌شود.
رهبر ادامه داد: برخی افراد در داخل کشور، القای آزاد نبودن انتخابات را در حالی مطرح می‌کنند که قطعا هیچ ارتباطی با دشمنان خارج از کشور ندارند اما به قصد، تخلف‌هایی را در این زمینه مرتکب و سبب شاد شدن دشمن می‌شوند.
وی با بیان اینکه در کشور ما از دل هر دولتی، دولت دیگری روی کار آمده که از لحاظ اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌ها کاملا با دولت قبلی خود متفاوت بوده است، بیان داشت: جالب است که از دل دولت آقای رفسنجانی، دولت‌ آقای خاتمی و از دل دولت آقای خاتمی نیز دولت آقای احمدی‌نژاد روی کار آمده که این مسئله نشان از برگزاری انتخاباتی صد در صد آزاد، در یک فضای بسیار سالم و مردمی دارد.

بیانات رهبری پایانی بود بر ادعاهایی که در مورد انتخابات آزاد مطرح می‌شود
یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: نگاه به برندگان انتخابات در این سال ها بخوبی نشان می دهد که رای مردم آزادانه به صندوق انداخته شده و از ناحیه مسئولین نتایج آن بدون دخل و تصرف اعلام شده است.
موسی قربانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم قم ، اظهار کرد:فرمایشات رهبری پایانی بود بر ادعاهایی که در مورد انتخابات آزاد هر از چند گاهی وآن هم از ناحیه بزرگان درون نظام مطرح می شد.
وی در ادامه به برخی موارد طرح ادعای تقلب در انتخابات اشاره کرد و افزود:شاید اولین بار این حرف در خطبه‌های نماز جمعه قبل از انتخابات ریاست جمهوری هفتم (۲۷ اردیبهشت ۷۶) مطرح شد و حساسیت مطلب در این بود که برگزار کننده انتخابات یعنی رئیس جمهور وقت آقای هاشمی این سخن را آن‌هم در نماز جمعه مطرح کرد و دومین بار در انتخابات مجلس هفتم شاهد بودیم که مجلس ششمی‌ها بوق و کرنای زیادی راه انداختند وحتی آخرین روز جلسه علنی مجلس قبل از انتخابات را به زدن این حرف‌ها اختصاص دادند و چون ما خبر داشتیم که چه برنامه‌ای دارند آن روز را در مجلس حاضر نشدیم ( آبستراکسیون کردیم) تا شاید مجلس تشکیل نشود، ولی متاسفانه جلسه تشکیل شد و بدترین حرف‌ها زده شد که از نقاط تاریک مجلس ششم آن روز است ، همچنین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ قبل از برگزاری انتخابات عده ای فریاد تقلب را سر دادند که هنوز خاطرات آن روزهای تلخ در ذهن ملت ایران وجود دارد.
این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که با کمترین دقت در ۳۴ انتخابات جمهوری اسلامی پی می بریم که آزادترین انتخابات‌ها در ایران برگزار شده است، به نتایج چند نمونه از انتخابات ایران پرداخت و گفت: اگر انتخابات آزاد نیست پس چگونه است که از صندوق انتخابات آقای بشارتی وزیر کشورِ اصولگرای دولت هاشمی ، آقای خاتمی بیرون می‌آید و از صندوق آقای موسوی لاری وزیرِ کشور اصلاح طلب و تاجزاده مشارکتی دولت خاتمی، احمدی نژاد بیرون می‌آید و اگر انتخابات آزاد نیست پس چگونه در انتخابات مجلس ششم اکثریت اصلاح طلبان رای می آوردند و همان افرادی که تأیید شدند، از قبیل آقای کروبی، مجید انصاری و... چون عملکرد نادرستی از خودشان بجای گذاشتند، در انتخابات مجلس هفتم رای نیاوردند

/ 0 نظر / 3 بازدید