موشکی که توان چانه‌زنی را برای انصارالله بالا برد

اما توان داخلی مقاومت انصارالله و دستیابی به ساخت موشک‌های بومی موجب شد که جنگ یمن بر روی محور استراتژیک‌تری پیش برود. پرواز موشک‌های یمنی به دل دشمن در جده، ریاض و استان‌های جنوبی عربستان نشان داد یمن آنچنان‌که به نظر می‌رسد لقمه چرب و نرمی نیست،  زیرا با اوج گیری موشک‌های بالستیک انصارالله معادلات استراتژیک در جنگ به طور کلی تغییر کرد و آل سعود به این نتیجه رسید که به راه‌های دیگری  نیاز دارد، تا  اهداف قدرت طلبانه خود را  به واقعیت نزدیک‌تر کند. بنابراین در نهایت استفاده از ابزار نرم و تبلیغات  راهگشای گرفتاری یمن تلقی شد.

 با فرسایشی شدن جنگ یمن، آل سعود به این نتیجه رسید که دیگر نمی‌تواند بدین منوال جنگ را ادامه دهد در نتیجه تصمیم گرفت با ایجاد شکاف‌های داخلی از طریق خانواده‌های یمنی که دارای نسبت فامیلی با آل سعود هستند شکاف را بیش از پیش افزایش دهند. یکی از نزدیک‌ترین اتفاقاتی که در چند روز اخیر رخ داد تبلیغات گسترده علیه مقاومت انصارالله و ایجاد شکاف در ساختار تصمیم‌گیری دولت یمن  بود تا اهداف زیاده‌خواهانه و قدرت طلبی خود را جامع عمل بپوشانند. آتش زدن ساختمان‌های مربوط به انصارالله در یمن و اظهارات برخی از اعضای حزب کنگره یمن مبنی بر آشتی و مذاکره با عربستان و دولت‌های همراه همه در قالب جنگ روانی و شاید هم جنگ اطلاعاتی و شناختی تفسیر می‌شود تا روحیه مقاومت انصارالله تضعیف شود و باتلاق یمن دستاوردی را برای آل سعود داشته باشد.

اما همیشه محاسبات در دنیای بین دولت‌ها درست از آب در نمی‌آید، محور مقاومت انصارالله به نمایندگی از مردم یمن طرح نقشه‌ای که آل‌سعود برای انقلاب یمن طرح‌ریزی کرده بود را خواند و برای جلوگیری از بی‌نتیجه ماندن راه هشدار جدی را به سران آل سعود در قبال آسیب‌پذیری همراهانش داد.

موشکی که توان چانه‌زنی را برای انصارالله بالا برد/جلوگیری از توطئه با موشک‌های مقاومت یمن

حمله موشکی مقاومت انصارالله به تأسیسات هسته‌ای امارات متحده عربی با موشک‌های کروز هر چند با تکذیب آنها همراه بود مانند حمله موشکی که در چند روز گذشته به فرودگاه ریاض شد این پیغام را به محمد بن سلمان رساند که اگر آنها جنگ را در میدان درست و صحیح پیش نبرند و یا حتی به آن پایان ندهند موجی از جنگ و خشونت دولت‌های متحد آن را  فرا خواهد گرفت.

اینکه انصارالله تصمیم گرفته جنگ را به خارج از مرزهای یمن و حتی عربستان ببرد به این معناست که به دنبال دستیابی به یک اهرم فشار در مقابل آل سعود است تا قدرت چانه‌زنی خود را افزایش دهد و در نتیجه توان بازدارندگی دفاعی خود را بالا ببرد. از سوی دیگر توطئه‌هایی در چند روز اخیر توسط عربستان مدیریت می‌شد تا یمن به طور کامل روحیه مقاومت خود را از دست بدهد و شکاف شکل گرفته فرصت بهره‌برداری سیاسی را فراهم کند که با این حمله با شکست مواجه شد چرا که این هشدار را به طرفداران داخلی عربستان داد مقاومت به هیچ روی با سازش و مماشات حرکت نخواهد کرد.

در جبهه مقابل نیز اختلافاتی که از قبل بین عربستان و امارات در قسمت‌های جنوبی یمن وجود داشت بیشتر خواهد شد، چرا که عمده زیست امارات منوط به فعالیت‌های اقتصادی است و هرگونه ناامنی موجب ضرر اقتصادی و بحران‌های مالی در این کشور می‌شود. در نتیجه شکل‌گیری شکاف در جبهه مقابل دور از انتظار نیست. حتی اگر این خبر از سوی امارات به سبب ملاحظات امنیتی تکذیب شود، اما این زمینه را برای روزهای آینده  و موشک‌های آینده فراهم می‌کند.


/ 0 نظر / 24 بازدید