تحلیلی بر پیروزی جنگ 8 روزه

جمهوری اسلامی ایران با تفکری که به وسیله بنیان گذار انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) پایه گذاری نمود زمینه ای را ایجاد کرد تادر همه زمینه ها با قواعد خودمان عمل کنیم (یعنی جنگ نامتقارن مثبت) (1) این از فکرو فرهنگ تبدیل به صحنه نظامی گردید .

حماس و گروههای اسلامی همانند نیرو های مسلح ج ا ایران (نامتقارن)عمل می کنند ،یعنی در زمین خودشان طبق قواعد خودشان و در سرزمین سرزمین دشمن هم به قواعد خودشان عمل می کنند .

 گنبد آهنین برگرفته از طرح نوراد(NORAD) است ،آمریکا دارای 11 فرماندهی عالی است که یکی از آنها فرماندهی دفاع عالی هوا فضایی آمریکای شمالی با عنوان نوراد است که از آمریکا و کانادا در مقابل موشک های بالستیک و جنگ های اتمی دفاع خواهد کرد نوراد که مرکز آن در شیان و در کوههای کلورادو قرار دارد بایستی با شبکه های گسترده ماهواره ای و سامانه های ضد موشکی پاتریوت از فضای آمریکا و کانادا دفاع کند ، گنبد آهنین قرار بود از حیفا ،بیت المقدس تا شهر تل آویو پوشش هوایی ایجاد کند و مانع نفوذ هرگونه موشک به آن شود که در جنگ 8 روزه گروه های اسلامی با پرتاپ موشک ناکار آمدی گنبد آهنین را نشان دادند البته به صورت نامتقارن ، و در جنگ نامتقارن آن کسی برنده است که روش آن  روش اولی تری باشد .

 قبلا روش کشورهای  پیش رفته متقارن بود و یک توازن تسلیحاتی بر قرار بود در صورتی که در جنگ نامتقارن به هیچ عنوان قرار نیست تقارن برقرار باشد     
 (حماس دارای تانک و هواپیما نیست ) در صورتی که اسراییل تمام امکانات را در اختیار دارد ، شرایط پیش آمده در ساختار استراتژیک ،   سیستم نامتقارن به عنوان یک مکتب کلیدی در ایران شکل گرفت و در رزم گاه های متعدد جواب داد و در حال حاضر آمریکا به عنوان مدعی جنگ نامتقارن در مقابل خود یک مکتب بسیار پیچیده ای را می بیند که این مکتب ابزار بومی خودش را دارد ( پرتاب سنگ ، عملیات های استشهادی و پرتاب موشک همه بومی است ).

 عوامل موفقیت

1-     در سطح تکنیکی جنگ نامتقارن موجب شد که از مرحله سنگ به مرحله فجر 5 برسد و با فجر 5 برای اولین بار تل آویو را مورد هدف قرار دهند .

2-    سطح تاکتیکی : تاکتیک حماس و گروههای اسلامی موجب شد گنبد آهنین فرو بریزد و ناکار آمدی آن ایجاد ناامیدی کرد .ناکامی موشک خا یپاتریوت آرو و پیکان در گنبد آهنین که تنها 31 درصد یعنی کمتر از یک  سوم( 3/1) موشک های حماس منهدم گردید که این یک پیروزی عظیم می باشد .

 

نفوذ به سیستم اطلاعات هواپیمای بدون سرنشین RQ170   ،پرواز هواپیمای بدون سرنشین ج ا ایران بر فراز گنبد آهنین ، رهگیری هواپیمای شناسایی آمریکا در نزدیکی جزیره خارک و شلیک اخطار هواپیماهای ج ا ایران به آن ، عکسبردار از ناو های آمریکا یعنی اینکه نه تنها در جنگ نامتقارن بلکه در سیستم جنگ الکترونیک که پیچیده ترین نوع از سطح جنگ است از پیروزی های اخیر می باشد .

  تاثیرات این پیروزی (جنگ 8 روزه ) در 5 حوزه قابل بررسی است

 1-تاثیر بر روی جنبش های اسلامی ،حماس و نیرو های تحت امرمحمود عباس ، مردم فلسطین و غزه:    باعث  افزایش اعتماد به نفس مردم شد افزایش اعتمادی که قابل بازگشت هم نیست .

 2-پیروزه درفضا و بازه زمانی بیدار اسلامی: درست در زمانی که می رفت موج بیدار اسلامی به نوعی منحرف یا دچار اعوجاج شود این پیروزی در شرایطی رخ داد که خود اتکایی ، موفقیت و ایمان به خدا د رکشور های مختلف اسلامی موجب خیزش و ادامه حرکت بیداری اسلامی و زدودناستبداد در این کشور ها و مقاببله با اسراییل و آمریکا شده و کوتاه بودن دیوار های آمریکا و اسراییل بیشتر نمایان شده است .

 3-تاثیر بر روی حوادث سوریه : در این پیروزی موقعیت سوریه تثبیت می شود تا در نشست های آینده  موضوع در بستر صلح و همدلی و جلو گیری از کشتار و خونریزی ادامه یابد  همچنین این پیروزی نشان داد حرکتی که اسراییل ،آمریکا ،اتحادیه اروپا و قطر پشت صحنه آن باشند جواب نخواهد داد

4-تاثیر پیروزی بر مقوله تحولات رژیم صهیونیستی: رژیم صهیونیستی نسبت به هفته های قبل د رجهان منزوی تر،منفور تر،از درون خودش مایوس تر و با یاس روانی که مردم با آن مواجه هستند فضای گسترده ای باید توسط آمریکا ،اتحادیه اروپا و خود رژیم صهیونیستی ایجاد شود تا مردم را به ماندن در این سرزمین ها وادار نماید .(همچنان که در جنگ های 33 روزه و 22 روزه عده زیادی از مردم به بهانه های مختلف این مناطق را ترک نمودند ).

 5-تاثیر پیروزی بر روی وضعیت امنیت ج ا ایران

این پیروزی نشان داد که امنیت ملی ج ا ایران عمیق تر و کلیدی تر از سازکارها ی انجام شده می باشد ، در هفته ها و ماه های آینده پیامدهای پیروی جنبش مقاومت در این 5 حوزه تعمیق  خواهد شد و مضاف بر شکست اقتصادی ایالات متحده و رکود عظیم اقتصادی که  اروپا  با آن مواجه است و با بیش از 65 تریلیون بدهی در اقتصاد جهان   این کشور ها را برای درگیری های جدی تردر آینده   مهیا نمی کند.

 برآورد هرگونه حمله نظامی علیه ایران

گزارش آمریکا از برآورد هزینه نظامی علیه ج ا ایران و تاثیر آن بر اقتصاد جهاد را  7/1 تریلیون دلار یعنی 1700 میلیارد دلار بر آورد کرده اند که این عدد برابربرسی های انجام شده توسط کارشناسان خلیس کمتر از مقدار واقعی اعلام شده است ؟؟ در صورتی که هر نوع درگیری با ج ا ایران  با توجه به این که این بر آورد مربوط به قبل از جنگ 8 روزه بوده است و در پی چنین درگیری با ایران هزینه آن  حداقل 40 تا 50 برابر بر آورد انجام شده خواهد بود .

 هزینه جنگ در اسراییل (در جنگ 8 روزه)  1میلیاردو 200 میلیون دلار اعلام گردیده است و هزینه حماس و جنبش های اسلامی 100 میلیون دلار یعنی به میزان 12/1 که این هزینه حتی روی شرایط اقتصادی کشورهای غربی فشار خواهد آورد و این نشان میدهد امنیت ملی ج ا ایران تضمین شده است و ضریب امنیت ملی ایران بالا رفته است .

 سخنان مقام معظم رهبری در باره مباره با رژیم صهیونیستی

مقام معظم رهبری در 14 بهمن ماه سال 90 از رسوایی سردمداران استکبار جهانی درحمایت از رژیم صهیونیستی و عدم موضع گیری آنان در قبال حقوق بشر و حمایت از اسراییل صحبت و اعلام نمودند هر جا رژیم صهیونیستی حضور داشته باشد ما هم در آنجا خواهیم بود و هر ملت یا گروهی با رژیم صهیونیستی مقابله کند ما پشت سر آنان بوده و از گفتن این حرف هیچ ترس و عبایی نداریم  حال مشاهده می کنیم که تاثیر این صحبت ها بعد از گذشت 1 سال چگونه خود را نشان می دهد .

در فضایی که می رفت از سوی آمریکا و برخی کشور های منطقه ایجاد شود تا حرکت های بیداری اسلامی را منحرف نمایند اعلام گردید که پرچمدار بیداری اسلامی و مبارزه با صهیونیست در دست ما  است .

 جنگ 33 روزه آغاز خاورمیانه جدید

خانم رایس وزیر خارجه اسبق آمریکا در جنگ 33 روزه اعلام نمود دوره ی زایمانی است که بحث خاور میانه بزرگ در حال تولد است و هر کاری بکنیم باید مطمئن باشیم که به سمت خاور میانه جدید حرکت کنیم نه این که به گذشته باز گردیم آنچه که ما اکنون شاهد آن هستیم و به نوعی در حال افزایش است ، درد زایمان خاور میانه جدید است .

 و سید حسن نصراله در پاسخ نظرات خانم رایس اعلام نمود :

مقاومت و پایداری مردم در جنگ 33 روزه ضربه مهلکی به پروژه خاور میانه جدید وارد کرد ، پروژه ای که خانم رایس جنگ 33 روزه را درد زایمان آن خواند ولی این پروژ سقط شد ، چون فرزندی نامشروع بود . مقاومت و پایداری مردم و سخنان فریبنده  ،  آمریکا را در قبال حقوق بشر ، آزادی و دمکراسی رسوا کرد مقاومت و ایستادگی مردم تمام اهداف جنگ را نقش بر آب کرد و این یعنی پیروزی و پیشاپیش سطح بصیرت را بالا برد ، نه تنها در جهان عرب ، نه تنها در جهان اسلام بلکه در تمام دنیا سطح بصیرت را بالا برد .

 بک جمله استراتژیک از حضرت امام (ره):

یک جمله استراتژیک از امام راحل(ره) وجود دارد که می فرمایند اگر مقابل دین ما بایستید در مقابل دنیای شما خواهیم ایستاد  که این بیانات مبنای عمل ما است در رویکرد عاشورایی .

دنیای آنها این است ،  که در فضایی که چند موشک وارد آن شده به قدری می ترسند که دنیای خود را از دست رفته می دانند و در یک طرف شاهد شادی مردم فلسطین هستیم و در طرف دیگر ترس و وحشت اسراییل و مردم را که از دنیای خودشان می ترسند چون اعتقادی به دنیای بعد از مرگ ندارند .

اگر دنیای آنان به تزلزل بیافتد دست از سر ملتها بر می دارند و این مقدار مخاطره و تهدید ایجاد نمی کنند . و این باید به صورت نصب العین ما تبدیل شود که اگر مقابل دین ما ایستادند جلوی دنیای آنها بایستیم .

 دیدگاه مقامات آمریکا در حکومت بر جهان

آقای برژینسکی یکی ازاستراتژیست های ارشد و مشاور ارشد حزب دمکرات اوباما در کتاب جستجوی  امنیت ملی ، مساله ی اصلی و موضع اصلی خودشان را نسبت به سلاح حهای کشتار جمعی و اتمی چنین بیان کرده است و باید دید که آنان با چه تفکری سعی در حکومت بر جهان را دارند .

((من انسان صلح طلبی نیستم به اعتقاد من صلح طلبی و مخالفت با جنگ امروزه به غلبه اهریمن بر دنیای ما می انجامد )) ملاحظه می کنیم که اقای برژینسکی رسما اعتراف می کند که جنگ طلب هستند .

(( عدم قبول این دیدگاه فرار از حقیقت است باید با ا ین حقیقت هرچند که زجر آور است روبه رو شویم که قادر نیستیم خود را از جنگ افزار های اتمی برهانیم این جنگ افزار ها جزیی از وجدان ما ، جزیی ا ز دانش ما ، جزیی از حافظه ما ، جزیی یکپارچه و حیاتی واقعیت موجود ما هستند هیچ راهی برای خلاص شدن از دست آنها وجود ندارد مگر آنکه خود نیز به همراه آنها خلاص شویم . حتی اگر تمام سلاح های اتمی جهان کاملا منهدم شوند  باز هم در صورت وقوع جنگ بین دوکشوری که به دانش و علوم ساخت این سلاح ها مجهز می باشند هر دو برای اجتناب از شکست به سرعت سلاح های اتمی خود را محیا کرده از آنها استفاده می نمایند  بنابر این سلاح های اتمی برای ابد پایدار خواهند ماند .

 اگر واقعیت سلاح های اتمی غیر قابل اجتناب است و اگر نمی خواهیم یا کمونیست شویم یا بمیریم (در مقابل روسیه) باید عوامل بازدارنده معتبری برای جلوگیری از جنگ در اختیار داشته باشیم به این معنا که قارد باشیم بون تصمیم سیاسی از وقوع جنگ جلوگیری کنیم برای اینکه عوامل مناسب بازدارنده دراختیار داشته باشیم باید موضعی بگیریم که عزم و اراده ما را در بکار گیری سلاح های اتمی مجاب کننده دشمن جلوه دهد ))

 با چنین دیدگاهی به ما می گویند شما انرژی صلح آمیز هسته ای نداشته باشید

دستور انجیل در مورد استراتژی از خون ریزی بپرهیز   

برای توجیح دستور انجیل د رمورد استراتژی از خون ریزی بپرهیزید می گویند ، یک دستو راخلاقی برای افراد است ما در مورد دولت ها باید این حکم را با توجه به دکترین جنگ عادلانه توجیه نمود، این دکترین استفاده از خشونت را در شرایط خاصی مجاز می داند ،هیچ نوع خشونتی را ممنوع نمی کند بنابراین اساس حکم از خونریزی بپرهیز به این مفهوم است که تو خون کسی را نباید بدون اینکه ضرورتی ایجاب کند بریزی این به ویژه درعصر اتم مصداق دارد چرا که اکنون می توان تمام افراد یک جامعه را بدون تفکر ، بدون اینکه بین نظامیان و غیره تفاوتی قایل شویم برای انتقام جوی از بین ببریم  اکنون سلاح های اتمی به وسایلی تبدیل شدهاند که می توان آنها را در حمله پیش گیرنده  ضربه اول به کار گرفت ، وارد کردن ضربه اول به دشمن ار را بی دفاع خواهد کرد آنگاه کشور مهاجم خواهد توانست دشمن خود را بدون اینکه قادر به ضد حمله باشد وادار به تسلیم کرد .

 

 منابع :محفوظ می باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-         (1)

 

                                                                     زمین اقدام

اقدام در زمین خود

اقدام در زمین دشمن

 قواعد و رویه خودی       1-اقدام متقارن مثبت 

     2-اقدام نامتقارن مثبت

 

3-اقدام نامتقارن منفی

4-اقدام متقارن منفی                قواعد و رویه دشمن      

 

 

 

منبع : دکتر عباسی از اساتید استراتژیک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید