رزمایش «ولایت 91» نمایش قدرت نیروی دریایی ایران بود

* رزمایش "ولایت 91" نمایش قدرت نیروی دریایی ایران بود

رزمایش بزرگ دریایی شش روزه ایران، به نام "ولایت 91"، در تنگه هرمز، هم داخل و هم خارج آب‌های ارضی ایران اجرا شد. این رزمایش امکانی بود برای اینکه ایران قدرت نیروی دریایی‌اش را به نمایش بگذارد.

 

* ایران در حال گسترش ابعاد و شدت رزمایش‌هایش است

ایران در همین منطقه موشک‌های دوربردش را در ژوئن 2011 و بار دیگر در ژانویه 2012 آزمایش کرد و یک ماه پس از آن نیز رزمایش بزرگ و گسترده دیگری را آغاز کرد. در تمامی این رزمایش‌ها موشک‌ها و سامانه‌های دفاعی پیشرفته جدید به آزمایش گذاشته شد و بنا به گفته‌هایشان تمامی این آزمایش‌ها موفق بوده است. 

اکنون سوریه گرفتار جنگ داخلی سهمگینی است و ایران در حال گسترش ابعاد و شدت رزمایش‌هایش. ایران در رزمایش‌هایی که گستره‌اش شمال اقیانوس هند و دریای عمان را در بر می‌گیرد، کشتی‌های جنگی‌اش (از جمله نخستین ناوشکن ساخت خودش)، زیردریایی‌ها و نیروی هوایی‌اش را آزمود.

سامانه‌های جدیداً راه‌اندازی شده و موشک ضدبالیستیک جدید "رعد"، که موشک‌های میان‌برد را میان زمین و هوا ردگیری می‌کند، نیز به آزمایش گذاشته شدند. چندین وسیله نقلیه هوایی بی‌سرنشین و تجهیزات جنگی الکترونیک را هم آزمودند.

 

تهدید از جانب تنگه هرمز

* ایران با توانایی‌های نظامی پیشرفته‌اش در تنگه هرمز است

نیمی از نفتی که به آمریکا، اروپا و چین می‌رسد از تنگه هرمز می‌گذرد. هیچ راه دیگری برای انتقال نفت و گاز نفتی طبیعی (ال‌پی‌جی) نیست. همان‌طور که فرمانده نیروی دریایی ایران هم گفت، بستن تنگه هرمز برای ایران به سادگی آب خوردن است. ایران در عملیاتی در سال 1998 عملکرد خوبی نداشت. از آن زمان به بعد عزمش را جزم کرده تا تسلیحات و فن‌آوری جنگی‌اش را به‌روز و پیشرفته کند.

امروز به عنوان قدرتی بزرگ در تنگه هرمز توانایی‌هایش را به نمایش می‌گذارد و مدعی است که می‌تواند دنیا را از نفت محروم سازد.

 

* هدف رزمایش‌های ایران دفاع از منطقه در مقابل حملات احتمالی است

این بار رزمایش‌ها اندکی متفاوت با رزمایش‌های پیشین بود. فرماندهی نیروی دریایی ایران هدف این رزمایش‌ها را "دفاع از منطقه در مقابل حملات احتمالی" توصیف کرد. یعنی ایران می‌گوید که نه تنها غرب را از طریق تنگه هرمز تهدید می‌کند، بلکه با هرگونه حمله احتمالی به این منطقه نیز مقابله خواهد کرد.

 

تهدید از جانب سوریه

* تسلیحات شیمیایی سوریه اکنون بزرگ‌ترین مشکل منطقه است

امروز سوریه مهم‌ترین کشور منطقه است. سوریه تسلیحات شیمیایی دارد و جنگ داخلی‌اش نیز همچنان ادامه دارد. هیچ‌کس نمی‌داند اگر قرار باشد اسد از قدرت کناره بگیرد چه بلایی بر سر مقامات او خواهد آمد. چه کسی قرار است رژیم جدید سوریه را شکل دهد؟ آیا اسد می‌کوشد پیش از کناره‌گیری به هدفی طلایی دست یابد، یا برای حفظ رژیمش تسلیحات شیمیایی را در داخل کشور به کار بندد؟

 

* چه کشوری مسئولیت نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه را به عهده می‌گیرد؟

هدف موشک‌های پاتریوتی که در ترکیه مستقر شده‌اند این است که اسد را بترسانند و از به کار بردن تسلیحات شیمیایی باز دارند. مشکل این است که نمی‌دانیم چطور تسلیحات شیمیایی را پیش از به کار بستن آنها نابود کنیم.

تنها در صورتی موفق می‌شویم که این تسلیحات را در انبارهای نگهداری‌شان نابود کنیم. این را می‌دانیم که سوری‌ها تسلیحات شیمیایی را در اماکنی مشخص انبار کرده‌اند. به بیان دیگر، اهداف مشخص شده‌اند.

اما چه کسی قرار است این اهداف را نابود کند؟ ترکیه قبول نمی‌کند چنین عملیاتی را به عهده بگیرد و ناتو را هم پشت سر خود بکشاند. اما بعید نیست اسرائیل در ازای ممانعت از حل مشکلش با فلسطین این کار را به عهده بگیرد که البته در این صورت نیازمند حمایت نیروی دریایی آمریکا خواهد بود.

 

* مداخله اسرائیل در سوریه به درگیری بزرگ‌تری در منطقه می‌انجامد

اگر اسرائیل به انبارهای تسلیحاتی سوریه حمله کند، ایران هم موشک‌هایش را به کار می‌اندازد و به دنبال آن پاتریوت‌هایی که در ترکیه مستقرند نیز بسیج می‌شوند. ایران قصد دارد اسرائیل و کشورهای دیگر را از مداخله در سوریه بترساند، اما با این کار در واقع زمینه را برای درگیری بزرگ‌تری آماده می‌سازد

/ 3 نظر / 2 بازدید
همسریابی

سلام. آیا شما مجردین ؟ آیا شما هنوز نیمه ی گمشده تان را پیدا نکردید؟آیا از وقت گذرانی از چت روم و جامعه های مجازی خسته شدید؟آیا از تنهای و بدون عشق زندگی کردن خسته شدید؟آیا بدنبال آغاز یک رابطه ی شیرین و همیشگی با بهترین محبوب خود هستید؟آیا همسر خود را به هر دلیلی از دست دادید؟ شما رو دعوت میکنیم تا به بهترین و جامع ترین سایت همسریابی آنلاین،جامعه ی مجردین آماده ی ازدواج بپیوندید و عاشق و معشوق خود را پیدا کنید. یک زندگی پر از مهر و محبت منتطر شماست.بیش از این یار خود را در همسرتاپ منتظر نگذارید.همسرتاپ خدمتگذار تمامی جوانان عزیز کشورمان ایران می باشد.باشد که قدمی باشد در راستای تسهیل امر ازدواج. http://www.hamsartap.com (با امکان تبادل لینک اتوماتیک)

همسریابی

سلام. آیا شما مجردین ؟ آیا شما هنوز نیمه ی گمشده تان را پیدا نکردید؟آیا از وقت گذرانی از چت روم و جامعه های مجازی خسته شدید؟آیا از تنهای و بدون عشق زندگی کردن خسته شدید؟آیا بدنبال آغاز یک رابطه ی شیرین و همیشگی با بهترین محبوب خود هستید؟آیا همسر خود را به هر دلیلی از دست دادید؟ شما رو دعوت میکنیم تا به بهترین و جامع ترین سایت همسریابی آنلاین،جامعه ی مجردین آماده ی ازدواج بپیوندید و عاشق و معشوق خود را پیدا کنید. یک زندگی پر از مهر و محبت منتطر شماست.بیش از این یار خود را در همسرتاپ منتظر نگذارید.همسرتاپ خدمتگذار تمامی جوانان عزیز کشورمان ایران می باشد.باشد که قدمی باشد در راستای تسهیل امر ازدواج. http://www.hamsartap.org (با امکان تبادل لینک اتوماتیک)

مارال

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی وبلاگ واقعا زیبایی دارید . دانلود رایگان جدیدترین نرم افزار و بازیهای کامپیوتر و موبایل و بازی های PS3 ,PS2 ,PS1 PSP ,XBOX360 روز دنیا را فقط در تاپ 2 دانلود می توانید بیابید. *****جدیدترین ها را از ما بخواهید...**** یک پیشنهاد عالی جهت پیشرفت وبلاگ شما دوست گرامی : تبادل لینک رایگان با سایت بزرگ تاپ 2 دانلود توجه داشته باشید تبادل لینک به صورت هوشمند انجام می شود و زمان آن محدود می باشد بدو تا زمان آن به پایان نرسیده. منتظرحضور گرم شما در تاپ 2 دانلود هستیم ... http://www.Top2Download.com با تشکر.